Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

LMK Chotěboř

Modelářská Show

               Modelářská show 11.8.2018

 

   Naše show se pořádá po každé jednou za dva roky a tak letos přišel čas na její uspořádání. V sobotu již bylo vše podstatné připraveno na akci, jen bylo třeba v 11h ohraničit stojánku, ozvučení pro moderátora a stánek s občerstvením pro piloty. Aby ve 14h mohli přijet davy diváků a pozorně sledovat vystavené modely letadel a jejich letové ukázky. V 14:30 se mohly přihlásit děti na soutěž házedel, která se létala v 15:00h. Počasí přálo, jasno, teplota okolo 25°C. Vítr 5-6m/s západní, foukal boční na dráhu. 

   Letové ukázky začaly modely polomakety větroňů s elektrickým pohonem MG 19 pilotovaný Petrem Klusáčkem a Kaiser KA-3 Josefa Jandy, věrtoně soutěžní kategorie RCVS - Jiří Pátek,Zdeněk Vojáček a Pavel Šrámek. Akrobatická ukázka JAK 54 Petra Pešouta, pěkný dvouplošný elektorakrobat s letovou ukázkou od Karla Svobody mladšího. Dále aerovlek PiperJ3CUP pilotovaný Zdeňkem Vojáčkem a větroň Petr Šrámek, větroňě dál pokračovali jako krásný Krajánek s pomocným elektromotorem od Karla Svobody mladšího, Pike Perfect od Petra Š. a jeho model Bf- 109 vytištěný na 3D tiskárně.

   Nejmenší předvedené letadlo o rozpětí 500mm a hmotnosti pouhých 210g byla Poletucha od Karla Svobody staršího, který se nezalekl ani silnějšího větru. Určitě právem byl nejvíce sledovaný a obdivovaný model C27J - Spartan o rozpětí křídel 3500mm a letové hmotnosti 20kg poháněný dvěma motory Roto 35 pilotovaný Ladislavem Fazekasem, který předvedl ještě v letu Mig 21 o rozpětí 565mm poháněný elektroturbínou.

  Během předváděcích letů pro diváky proběhla i soutěž pro sedmnáct dětí, kteří se účastnily soutěže házedel. Každé si odneslo s sebou domů věcnou cenu. První tři místa v obou kategorií byla odměněna hazedly věnovanými firmou Hiesbök.

  Účast pilotů s vystavenými modely letadel byla oproti minulým rokům slabší, ale neubrala nic na zajímavosti pro diváky.

   Děkuji sponzorům akce městu Chotěboř, firmě Hiesbok za ceny pro děti a aeroklubu Chotěboř za možnost uspořádat tuto akci na jejich letišti.

  Poděkování patří samozřejmě i pilotům, kteří k nám vážili cestu a předvedli v letu své krásné a zajímavé modely letadel.

   Budeme se za náš klub snažit zas za dva roky najít vhodný termín pro pořádání další show jako prezentace naší krásné záliby pro širokou veřejnost. 

 

 

foto

 

               Modelářská Show 27.8.2016

Opět po dvou letech nastal čas uspořádat naší show, několikadenní přípravy finišovaly v sobotu ráno, kdy začala samotná akce, předpověď počasí byla velice příznivá, jen nas trápil silnější vítr a veliké teplo.

Několikrát jsem musel měnit termíny konání, protože vždy na letiši byla jiná akce, proto jediný volný termín zbyl na 27.8.

Díky těmto změnám přijeli modeláři, kteří u nás zatím nebyli a tak předvedli pro nás neznáme a zajímavé modely letadel.

V 10h jsme se začali scházet na letišti, bylo zapotřebí sestavit Blaníka a uvolnit tak místo na stojánku modelů, připravit ozvučení a oplocení stojánky. Letiště začali zaplňovat modeláři se svými modely letadel.

Akci moderoval Michal Šimek, který má veliké zkušenosti z podobných akcí, komentář byl perfektní, celou akci povýšil.

V 15h byla odlétána soutěž házedel které se zúčastnilo 17 dětí, 14 žen a 11 mužů. Všem dětem byly rozdány věcné ceny od sponzorů akce.

Ceny se též rozdaly mezi modeláře, cena za nejreálnější let pro Jiřího Šmída, který předvedl polomaketu Grumman F7F Tigercat o rozpětí 2086mm hmotnosti 10,5kg, pohánějí dva elektromotory SK3 5055 320KV, největší zajímavostí je ozvučení motorů, nachvilku jsem zapomínal jestli jde jen o model. Bleriolet v měřítku 1:3 o rozpětí 3m hmotnosti 18kg pana Fikejzla dostal cenu za nejkrásnější model akce. Dále za letové ukázky Sbach 300  Víti Růžičky o rozpětí 2,75m poháněný motorem DLE 111 a Katanu S 33% Davida Charváta za nádhernou a dech beroucí akrobacii. Ladislavu Fazekašovi za modely Zlín 50 LX  v barvách Flaying Bulls a dvouplošník Saiman 200. 

Na řadu přišly i naše modely letadel, nejlepší Jak 54 Petra Pešouta.

Velice děkuji sponzorům akce bez kterých by nebylo možné vše uspořádat jmenovitě - Město Chotěboř, autoservis ATT Vladimír Uchytil, Unicredit bank - Ondřej Kozub. 

Moc děkuji modelářům, kteří přijeli z velkých vzdáleností a předvedly nádherné modely v letu, našim členům, kteří pomohli s celou akcí.

Uvidíme jaké budou možnosti v příštích letech, zda bude možné podobnou akci uspořádat zas.

 

fotografie z akce 

 

                            Modelářská show 16.8.2014

Celá akce se připravuje dlouho předem a tak není divu, že jsem byl od začátku týdne v jednom kole a navíc mne trápila sobotní předpověď počasí, která hlásilá déšť. Ke konci týdne to s předpovědí bylo trošku lepší, ale slabší přeháňky zůstly.

V sobotu 16.8. jsme měli sraz na letišti v 10h, nakládám věci beru malého a vyrážíme, cestou mrholilo, nízká oblačnost nepředvídaly nic dobrého, hned po příjezdu jsme se radeji schovali do hangáru, před začínajícím deštěm.

Diskutovalo se, už zazněla i slova, že to letos nevyjde, na odpískání akce byl ještě čas, protože začátek byl vyhlášen na 14h. Po hodině přestalo pršet a nedočkavý Olda šel hned vyzkoušet model F3A. Zalétal, ale nebylo vyhráno, mraky byly stále nízko a vypadalo, že bude každou chvíli pršet. Za půl hodiny se mraky rozpadly a obloha se zamodrala, bylo rozhodnuto můžeme začít vše připravovat na devátý ročník této akce, ozvučení, ohraničit prostor stojánky modelů od diváků a dosekat stojánku. Měl jsem strach, že dopolední počasí odradilo modeláře, kteří slíbili účast na akci, ale ten se hned rozplynul, když dorazili první modeláři z České Třebové a následovali další a další.

Krásné modely přibývaly na stojánce, která se za nedlouho celá zaplnila. Zbývalo setřídit letový plán a svolat piloty na brifing a už se mohlo začít létat.

Nakonec počasí odradilo jen diváky, kterých bylo méně než obvykle. Kladně hodnotím účast modelářů a jejich modelů, kterých bylo snad nejvíc za celou historii. Tentokrát byl problém, aby se všechny modely vystřídaly. Stihla se odlétat i soutěž házedel pro děti ve dvou kategorii a pro dospělé. Soutěž a akci přerušila na hodinu přeháňka,  po které přišlo ještě lepší počasí přestal foukat silný vítr a začalo plochu více prohřívat suníčko, modeláři a piloti toho patřičně využili a létalo se až do 19h, kdy se pokračovalo dále ve volném létání.

Byla udělena i cena za nekrásnější model a to Bleriot jehož stavitelem byl pan Fikejz a model pilotoval Miloš Šplíchal, jde o maketu v měřítku 1:3 o rozpětí 3m, délce a hmotnosti 13kg, model pohání motor MVVS 100ccm. Model je nádherně zpracován do nejmenších detailů, pan Fikejz předvedl v letu elektrolet "Luňák" opravdu napodoboval zmíněného dravce, dále nádhernou maketu ŠK-38 rozpětí 3,6m, délka 2,12m, hmotnost 8,8kg vlekanou za vlečnou CAP pilotovanou J.Tupcem.

Nádherné modely otce a syna Kozlových třeba Z-37 Čmelák 2,7m, který vlekal nádherného větroně Pionýr o rozpětí 3,6m, Zlín 526 2,6m. Roman Vaněk s modelem Katana , který se nezalekl silného větru, který zesílil v době těsně před přeháňkou, předvedl krásnou akrobacii. Po přehánce pokračoval v nádherně akrobacii  též s modelem Katana Kamil Charvát, který nám zavisel na vrtuli těsně nad zemí.

Karel Bambula známý výrobce vrtulí předvedl velikého dvojplošníka Unlimited o rozpětí 2,1m se spalovacím motorem DLA 112ccm. 

Modeláři ze Žďárska Radek Kondrát st. a ml. předvedli vlek makety větroně Bowlus Baby Albatros o rozpětí 3,6m a hmotnosti 5,5,kg vlekanou modelem Fazer a neokoukaný model BE 60 Bestiola rozpětí 2,35m a hmotností 8kg poháněl spalovací motor FTI 52ccm. Jejich kolega Roháček létal s modelem Farmer,  článek o jeho stavbě vyšel v RC Revue.

Nechyběli modeláři z Humpolce p.Benda předvedl jediný vrtulník Augusta 119A Coala o hmotnosti 4,6kg a průměru rotoru 1,4m, kolega L.Farka létal akrobacii s modelem JAK 52. Nejen že stejný modle vlastní náš člen Petr Pešout, ale umí s ním krásně zalétat akrobacii. 

Zavítal k nám MČR František Pokorný z Chrudimi, který zalétal se svým soutěžním modelm SPARK EVO 1, pro mne čistou F3A akrobacii. Model má rozpětí 2m  hmotnos 4,7kg  a pohání jej elektro motor Dualsky  DA6355-13 točil s vrtulí Mejzlík 21/14EL, baterie 10s Lipol 5000mAh. Nechyběl ani mistr MČR, ME, MS v kategorii F3K náš člen Ondřej Rezler.

Kluci od nás měli připraveno několik modelů, na které se ani nedostalo, byli spíše připraveni jako záloha. Snad jen model Piper s rozpětím 2,3m a hmotností  Zdeňka Vojáčka uspěšně poprvé vlekal na akci větroně Pionýr a Discus.

Nakonec se akce velice vydařila, další hodnocení nechám na ostatních, ale veliké poděkování patří Ondřejovi Kozubovi za výborný komentář, který doprovázel neúnavně celou akci. Děkuji našim členům za pomoc při organizování akce, modelářům kteří přijeli předvést své nádherné modely a také divákům, kteří nezanevřeli na počasí a přijeli se podívat.

Snad se zase všichni sejdeme na dalším ročníku, který bude již desátý v pořadí. Budu se těšit naviděnou.

 

fotografie z akce

 

fotografie od p.Milana Roháčka


TOPlist